Rozwód z orzekaniem o winie!!!

zdjęcie-przedstawia-rozwodzące-się-małżeństwo

Jedną z najważniejszych kwestii w sprawach rozwodowych jest ustalenie, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Sąd może nie orzekać o winie na zgodny wniosek obojga małżonków. Najczęściej jednak takie porozumienie występuje rzadko, a nawet jeśli jest, to bywa, że w trakcie rozprawy wniosek jest wycofywany przez jedną ze stron.

Dlatego zazwyczaj rozprawa rozwodowa kończy się orzeczeniem o winie jednego, bądź obojga małżonków. O winie możemy mówić wtedy, gdy następuje naruszenie obowiązków wynikających z przepisów oraz zasad współżycia społecznego, czyli godziwego postępowania, co prowadzi do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Obowiązki wymienione są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, dochodzi też do tego obowiązek wierności i wzajemnej pomocy – także finansowej.

Do zawinionego działania lub zaniechania najczęściej zalicza się: zdradę, porzucenie małżonka bez wyraźnego powodu, pijaństwo lub inny nałóg, agresję werbalną i fizyczną, uchylanie się od pracy oraz pokrywania kosztów utrzymania dzieci i domu.

Wniosek rozwodowy musi być uprawdopodobniony, bo winę należy udowodnić. Dopuszczalne są dowody praktycznie w każdym zakresie: nie tylko dokumenty i raporty policyjne czy obdukcje lekarskie, ale również zeznania świadków, sąsiadów rodziny. Często nie wystarczy potwierdzenie, że np. świadek ( sąsiad, czy kolega bądź koleżanka ) widział jak żona wyjeżdża na urlop z kochankiem, choć mówiła, że jedzie z koleżanką. Można to uprawdopodobnić rachunkami, wyciągami z konta czy karty kredytowej. Dowodem są również maile, SMS-y, a ostatnio nawet historia rozmów na Facebooku. Sąd dopuszcza wszelkie dowody uprawdopodobniające podawaną wersję wydarzeń. Warto w tym przypadku wynająć prywatnego detektywa, który to w toku czynności zbierze niezbędny materiał i sam w charakterze świadka przedstawi go w sądzie.

Wybór detektywa nie należy do prostych, ponieważ na rynku usług detektywistycznych co chwilę pojawiają się ludzie, którzy podszywają się pod licencjonowanego detektywa, a także wmawiają klientom, że ich wiedza i doświadczenie jest tak duże, że pozwoli im szybko i tanio zebrać niezbędny materiał. I tutaj następuje zaskoczenia. Ponieważ szybko i tanio w tej branży nie istnieje. Biura detektywistyczne, które w sposób prawidłowy wykonuje usługę w postaci zbierania dowodów w sprawach rozwodowych muszą poświęcić czasem i kilkadziesiąt godzin na obserwację, a to wiąże się z kosztami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze detektywa?

1. Sprawdzić czy biuro posiada stosowne dokumenty i uprawnienia do wykonywania zawodu;

2. Sprawdź jak długo dany detektyw wykonuje swoje usługi, staż ma znaczenie w zawodzie, ponieważ świadczy o dobrej opinii, a także o ilości przeprowadzonych spraw.

Do tematu wyboru detektywa wrócę w kolejnych postach zamieszczanych na naszym blogu.

O uznanie winy męża/żony warto walczyć, bo to otwiera furtkę do otrzymania alimentów, które płacone mogą być nie tylko na dzieci, ale nawet na byłego małżonka. Osoba winna rozpadu małżeństwa pokrywa też koszty procesu, które mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych, jeśli sąd korzystał z pomocy biegłych, którzy szacowali wartość majątku do podziału, oceniali dowody lub wykonywali inne, zlecone przez sąd czynności. Warto pamiętać, że w przypadku obarczenia winą, alimenty można wypłacać drugiej stronie nawet do końca życia. W przypadku braku orzeczenia o winie, alimenty uzyskać o wiele trudniej i przyznawane są maksymalnie na 5 lat.

Rozwód z orzekaniem o winie!!!

Jeden komentarz do “Rozwód z orzekaniem o winie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę